Бобровицький фаховий коледж 17400 м. Бобровиця, Чернігівська обл., вул. Чернігівська, 19, (04632)2-53-04 bkeim@ukr.net Пн-Пт 08:30 - 17:00
Середа, 01 травня 2024 10:46

Мовленнєвий етикет студентів – культурне обличчя нації!

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Саме,  таку тему відкритої виховної години обрали студенти III курсу, групи М – 31, економічного відділення, яку проведено 30 квітня 2024 року.

Як вважають студенти, культура мовлення кожної людини - це один з найяскравіших показників стану моральності, духовності всього суспільства.

Уміння говорити, володіти культурою мовлення, спілкуватися є одним з найважливіших показників загальної культури людини. Мова не тільки засіб спілкування, а й природний резервуар інформації про навколишній світ, про народ.

Чим міцніші зв'язки людини з культурою свого народу, тим більшого можна сподіватися від неї як громадянина, свідомого творця матеріальних і духовних благ.

Давньогрецький філософ Сократ писав: "Заговори, щоб я тебе побачив", а українська народна мудрість повчає: "Птаха пізнають по пір'ю, а людину по мові".

Людину, яка вміє гарно говорити, в усі часи шанували, нею захоплювалися, прагнули до її товариства.

Нині стан рідної мови особливо хвилює і непокоїть, бо носіями її є люди переважно старшого віку.

   

 А як же наша молодь? Студенти розмовляють українською мовою переважно на заняттях, відразу ж після дзвінка, на жаль, на перерві частина з них забуває про неї.

А прислухаймося до того, як говорить наша молодь. Відомо, що культура мовної поведінки - своєрідне дзеркало людини, її зовнішнє і внутрішнє інтелектуальне обличчя. Мова молоді - це суржик, інколи набір українських слів… Про яку культуру мовлення тут можна говорити, коли молода людина не тільки не володіє рідною мовою, а й елементарними етичними правилами поведінки, які закладаються з дитинства в сім'ї.

Безліч питань на виховній годині було розглянуто на прикладах: мовного етикету; етикетні одиниці, якими виражається вітання, прощання, вибачення; мовленнєві одиниці, що супроводжують прохання; формули подяки, конструкції  моральності; типізовані фрази ритуалу знайомства; етикетні формули звертань; правила сімейного етикету;   діалоги,  на запропоновані студентами теми тощо.

Основна сфера діяльності, на якому була побудована виховна година - навчальне заняття.  Воно поєднувало різні форми, жанри, функціональні різновиди спілкування, і саме на цій виховній годині, було розглянуто найкраще формування мовленнєвого етикету сучасного студента.

Отже, мовленнєвим етикетом, як вважають студенти, - мають володіти і викладачі, і студенти. Формуванню його сприяє використання загальновживаних фраз, словосполучень, стійких висловів; моделювання комунікативних ситуацій різної тематичної спрямованості і стилістичного забарвлення; практикування вмінь і навичок застосування різноманітних за формою і змістом моделей, формул мовленнєвого і поведінкового етикету.

Обов’язково треба пам’ятати вислів В. Сухомлинського: «Хочеться порадити вчителям: якщо ви прагнете, щоб ваше виховання стало мистецтвом, відточуйте слово. Шукайте в невичерпній скарбниці нашої рідної мови перлини, які запалюють вогник захоплення в дитячих очах. Знаходьте найтонші відтінки на багатогранній палітрі народної мудрості. Говоріть дітям красиво про красу навколишнього світу».

 

 

Лідія БЕРЕЗАН, викладач економічно-облікових дисциплін,

куратор групи М-31

Read 58 times